Jeg glæder mig mest til MF/MB/ (de har sat skråstreger in...

øhm, 9 ud af 10. Ikke kun 9 mennesker i verden.

Gold Soundz er da et pissefedt nummer. Til gengæld forstå...

Hej Synes 2 stjerner er lidt fedtet. Er på en 3-4 stykke...

Jeg kunne godt tænke mig at få nallerne i et par billette...

- og glemte lige, du kan fange mig på 26793500


Soundvenue Kalender powered by DSB WildCard
3. september 2010
Jonathan Johansson
  • Lille Vega | København V
    20:00 | Entré: 130 kr.
Rufus Spencer - Fairbar/Klostertorvet
Nina Bang - Folkets Klub

Spot Festival 2006: Danmark-Udlandet: 1-0

  • Print

Foto: Steffen Jørgensen (www.jint.dk)


Spot-festivalen tøffede langsomt i gang fredag, og selvom de udenlandske navne så mest spændende ud på papiret, var det faktisk Danmarks potentielle rock-eksportvare nummer ét, der leverede den bedste vare.


Ingen tvivl, Spot Festivalen har været gennem en løbende transformation de seneste 12 år. Og den synes stadig ikke at have fundet sin endelige form. I 2006 er det en spøjs blanding af døsig provins-hygge og branche-orienterede cirkus-drømme om det internationale gennembrud.

I år er koncerterne spredt udover endnu flere forskellige steder i det århusianske landskab, et galleri, et teater og et musum har fået lov at lege med sammen med byens spillesteder. Når man samtidig har afskærmet et græsareal, der i de tidligere år har samlet klyngevis af billigøl-drikkende festivalgæster, og lægger lidt lunkent gråvejr oveni regnskabet, så er der ikke megen sommer-vildskab og festival-stemning at dykke ned i.

Til gengæld er hele paraden af de mest interessante danske navne fra den seneste tid repræsenteret. Igen fornemmer man, at booking-gruppen har haft udlandet i tankerne, for vi ydmyge danskere kunne måske godt have tænkt os lidt flere navne, som ikke allerede har spillet landet tyndt det seneste års tid. Men fair nok, som lille nation har man et naturligt behov for at blive set af 'de store'.

David Fricke fra Rolling Stone Magazine lusker jo rundt i kulissen med billetten til fremtiden, selvom han paradoksalt nok ligner et levn fra fortiden. Et venligt ord eller et anerkendende nik fra ham, kan gøre en verden til forskel. Siges det. Det samme gælder vel, og måske i højere grad i disse moderne tider, Ryan Schreiber, chefredaktør for Pitchforkmedia, verdens mest indflydelsesrige internet-magasin om alternativ musik. Se bare, hvad Pitchfork har gjort for Figurines de seneste måneder.


Veto

Veto er muligvis det danske band, som flest kloge hjerner spår det næste gennembrud i udlandet. Det lokale band fik passende lov til at åbne Voxhall-scenen sidst på eftermiddagen, og trods det tidlige tidspunkt måtte mange gå forgæves for deres dosis af ekspressiv, elektronikfascineret rock. Hvor mange udenlandske vigtigheder, der var mødt op, er uvist, men de kunne opleve et sortklædt Veto stærkere end nogensinde før. Heftig turnévirksomhed har forvandlet frontmand Troels Abrahamsen fra dreng til mand, og han sender nu sin kraftfulde, skrigende desperate vokal lige i ansigtet på publikum i stedet for ned i gulvet.

Med en band-opbakning så stram som Beyoncés bagparti, kunne Abrahamsen koncentrere sig om at prædike sine højtidelige tekster til et engageret publikum. Og da han til sidst direkte dirigerede bifaldet, var triumfen tæt på total. Veto viste endnu engang, at de løfter deres halv-sterile rock fra debutalbummet til helt andre højder, når de står på en scene. En formidabel start på festivalen.

Derefter trak de udenlandske navne altså mest i undertegnede, i stedet for eksempelvis Lucie Baines, Claus Hempler, Rock Hard Power Spray, Kira & The Kindred Spirits, Pato og Blue Foundation, som man mildt sagt har haft et par chancer for at se før.


Loney, Dear

Først Loney, Dear i Ridehuset. Fem beskedne svenskere, som placerede deres spinkle melodier i spektret mellem nænsom singer/songwriter og luftigt, fuldt orkestreret indiepop. Emil Svanängens vokal knækkede konstant og smed dermed nogle rustne søm ind i butikken, så folk med hjertet inden for vesten også kunne holde ud. Glimrende. En afsluttende, langstrakt passage, hvor Emil og hans kvindelige side-kick blot nynnede sig frem med noget »nam-e-nam-e-nam«, fremstod det ligefrem som en inkarnation af indiepoppens ypperligheder - simpelt, sødt, skrøbeligt og forbandet fængende.

Dårligere gik det, da Loney, Dear trådte ud på samme scene to timer senere som backing-band for landsmanden Nicolai Dunger. Ridehuset var tæt på tomt, og Dunger fik slet ikke den intime stemning, som han fungerer bedst i. Han har de senest år bevæget sig væk fra den kantede indierock over til en status som Van Morrisons papbarn, og det var også sit nyeste materiale, han havde taget med til Århus. Men trods en afslappet smøg i hånden og sin nærmest overlegne vokal, landede Dungers sange dødsrallende på gulvet som en opgivende fisk, der er 48 timer og et samlebånd fra fish stick-skæbnen.


Mugison

Mugison kunne derimod ikke klage over dårlige forhold. Han havde et fyldt Musikhuset bænket foran sig, tyst, koncentreret og spændt på, hvad den gale islænding nu kunne finde på i krydsfeltet mellem folk og elektronik. Ville han barbere sig igen og sample lyden til ukendelighed? Ville han optage publikums skrål og indkorporere det i musikken? Nej, Mugi havde i stedet valgt at tage et band med og lege lidt med bluesrock-genren. Øvbøv. Det var simpelthen for ordinært efter hans standarder, og det var svært at fastholde interessen og skjule skuffelsen, da han fortsatte lige lukt ned i blues-helvedet. Han maltrakterede sit største hit 'Poke a Pal', der plejer at ende i rørende fællesang, med kværnende guitar, og selvom han introducerede en sang med en typisk Mugi-kommentar - »it's very Scandinavian - melancholic as fuck« - så blev koncerten hverken melankolsk eller interessant på nogen måde. Fyr det band.

Så skulle man måske alligevel have lidt fast grund under fødderne. Og hvem kunne yde en sådan service bedre end det gennem-århusianske ensemble Larsen & Furious Jane, der er hjem for en af landets bedste sangskrivere, frontmand Torsten Larsen og hans alt andet end kedelige poprock. Ni mand på scenen i Kunstbygningen, omgivet af en udstilling med Søren Solkær Starbirds celeb-fotografier. Måske Larsen engang selv vil blive fanget i Starbirds linse, men så skal han og bandet altså sælge musikken bedre på scenen. Med så fantastisk materiale, som der ligger på bandets tre albums, så vil vi altså gerne have mere end en søvning, næsten komatøs, optræden. Larsen kæmpede lidt med vokalen, nogle gange charmerende, andre gange bare ikke helt godt nok, men heldigvis levede sange som 'Take-Off' og 'Tourist with a Typewriter' alligevel deres helt eget vidunderlige liv.

Spot Festival 2006: Fredelig fredag i Spotland
Ikke engang min cykelkædes rustne lyd kan overdøve den sitrende stemning, der er i luften i Århus midtby. Atter skal musikkendisser mænge sig med fans, fans mænge sig med kendisser, og skulle ikonet David Fricke dukke op, kan man da forvisse sig om, at der i det mindste er én, der har en værre frisure end en selv.

Læs Henrik R. Hansens reportage her »


Spot Festival 2006: Krøllerne reddede dagen
Lørdag lignede endnu en Spot-dag uden de store ophidselser, men så kom Oh No Ono forbi og lovede godt vejr til august. Yes!.

Læs Kristian Kellers reportage her »



Eksterne links

Shop - Han Kjøbenhavn '50's Polo'
Hold øje med Veto

Mere om Veto

Features
Anmeldelser
05/03
BLCK
Live-anmeldelser
Køb i Soundvenue Shop
 
Hold øje med Loney Dear

Mere om Loney Dear

Anmeldelser
Live-anmeldelser
Køb i Soundvenue Shop
 
Kommentarer
For at deltage i debatten skal du være logget ind som bruger. Log ind øverst på siden til venstre, eller opret en profil her.
September måneds fedeste koncerter  Onsdag
Band of Horses: »Vi er vokset gigantisk det sidste år«  Tirsdag
Se billeder fra Vinnie Whos releasefest  Tirsdag
Månedens sejeste musikvideoer  Mandag
Soundtrack Your Life: Hot Chip  27/08
Halvårets 10 bedste danske album 12/07
Halvårets bedste udenlandske album: Top 10-1 14/07
Her er de 20 bedste koncerter i august 02/08
De 10 mest imødesete danske udgivelser 09/08
De 20 mest imødesete udenlandske album 10/08
Soundvenue søger moderedaktør

Vi søger en moderedaktør, der skal tegne tendenserne i moden – både i og uden for musikken. Se jobopslaget her.

  • 13:02
Vampire Weekend fortolker Bruce Springsteen

Newyorker-kvartetten har kastet sig over bossens gamle hit 'I'm Going Down'. Download det her.

  • 12:55
September måneds fedeste koncerter

Efteråret er officielt sparket i gang, men heldigvis lurer en bunke seje koncerter rundt om hjørnet. Se hvilke, du ikke må misse her.

Band of Horses: »Vi er vokset gigantisk det sidste år«

I morgen får århusianerne fornøjelsen af Band of Horses, når gruppen indtager Voxhall. Læs interview med forsanger Ben Bridwell som opvarmning til koncerten.

Twin Sister 'Vampires With Dreaming Kids/Colour Your Life'

Amerikanske Twin Sisters to ep'er gør det let at glæde sig til deres debutalbum. Og svært at vente.

  • I dag
Robyn 'Body Talk Pt. 2'

Trods sin høje udgivelsesfrekvens holder Robyn stadig et fint niveau med endnu en omgang stærk og sødmefuld pop.

  • I dag
Philip Selway 'Familial'

Den skaldede Radiohead-trommeslagers debut er mestendels middelmådigt. Men at han har en følsom singer/songwriter i sig, må have taget røven på de fleste.

  • I går
Sufjan Stevens 'All Delighted People'

Sufjan Stevens imponerer med en både ængstelig og sjældent opfindsom, timelang ep uden livrem og seler.

  • I går
Band of Horses – kød- og kartoffelrock til folket

Næste kapitel i romancen mellem Band of Horses og Danmark udspillede sig på et proppet Voxhall, der havde været udsolgt i flere måneder.

  • I går
I Got You on Tape – i mørkerockens faste jerngreb

I Got You on Tape leverede en solid koncert og manifesterede endnu engang, at deres plads på den danske musikscene er særdeles velfortjent.

  • Onsdag
Hot Chip – afbrudt ekstase

Da de britiske electropoppere indtog scenen på et udsolgt Store Vega, var der lagt op til en fest – med alt hvad det indebærer.

  • 28/08
Suicide – kunsten at stoppe mens legen er god

De aldrende protopunkeres koncert var en blandet fornøjelse, der kun i momenter levede op til duoens legendariske ry.

  • 28/08

High 5 - uge 35
01. Giana Factory

Dive

more
02. Interpol

Lights

more
03. Robyn

Hang With Me

more
04. Chimes & Bells

Reasons

more
05. Röyksopp

The Drug

more
Contenders
Fever Ray

Mercy Street (Peter Gabriel-cover)

more
Treefight For Sunlight

What Became of You and I?

more
The Dead Weather

Rolling in on a Burning Tire

more
Small Black

Photojournalist

more
Lucy Love

Poison

more
Vind Volbeats nye album
Vind Volbeats nye album

Vind metalkvartettens nye album 'Beyong Hell/Above Heaven'.

Vind billetter til When Saints Go Machine
Vind billetter til When Saints Go Machine

Vind billetter til en valgfri koncert på bandets efterårsturné.

Vind Klaxons' nye album
Vind Klaxons' nye album

Briterne er endelig tilbage med albummet 'Surfing the Void'.