Alain Johannes – elegisk sigøjnerdystopi

  • Print
Kunstner
Alain Johannes
Titel
Spark
Selskab
Rekords Rekords/Ipecac

Da Alain Johannes i 2008 mistede hustruen Natasha Shneider til kræften, var det ikke blot et personligt tab, men også et for musikken. Parret havde indtaget papforælder-rollen for det californiske stonerrock-miljø i en grad, så Jesse Hughes på Eagles of Death Metal-singlen 'Wannabe in L.A.' ligefrem besang dem.

Men den tro væbner for Chris Cornell, Queens of the Stone Age og Them Crooked Vultures træder med 'Spark' nu ud af de tunge bandskygger og folder solovingerne ud. Tonen er elegisk og instrumenteringen eksotisk. Johannes synger og spiller på sine båndløse strengeinstrumenter – hjemmebyggede cigarkasseguitarer, 'kontrabas-guitarer' og celloer – og har tillige produceret og indspillet alt selv.

Hans vokal minder om et amalgam mellem de to Gutter Twins, Mark Lanegan og Greg Dulli, og den minimale sigøjner-percussion med tamburiner og kastagnetter som holdepunkt velsigner lyden med en unik og organisk rytmesignatur. Alvorsstemningen anslås allerede på åbneren 'Endless Eyes', hvor Johannes katalyserer sin sindstilstand hudløst med linjerne: »It's killing me that I must go on living / To fill this cup of promise with meaning«.

Albummet er tydeligvis et smertensbarn og en kulmination på en helingsproces men demonstrerer også, at smerte kan fungere som pottemuld for stor skønhed. Samtidig demonstrerer Johannes med de flamenco-flammende 'Make God Jealous' og 'Gentle Ghosts' fyrig virtuositet på strengene. Trods albummets kortfattethed trættes man dog i længden af visse af numrenes hændervridende og nådesløse gravkammerpatos. Det er livsbekræftende, men dyster musik, som bør nydes i afmålte doser.


Brugerne mener:




  
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
Spot Festival: Publikums yndlingskoncerter 06/05