Sufjan Stevens – radikalt sporskifte

  • Print
Kunstner
Sufjan Stevens
Titel
The Age of Adz
Selskab
Asthmatic Kitty/VME

Det er forståeligt, hvis Sufjan Stevens har følt omverdenens tunge forventningstryk på sine skuldre. For i den moderne musikverden går det bare ikke at lave et mesterværk (læs: 'Illinoise' fra 2005) og så spise sine fans af med opsamlinger og eksperimenterende småudgivelser i over fem år. Så meget desto mere imponerende er den frygtløse måde, han dekonstruerer sit musikalske univers på 'The Age of Adz'.

Hvor Stevens på 'Illinoise' iscenesatte sig selv som indierockens store storyteller, vender han i denne omgang kikkerten om og kigger indad. Alene antallet af ordet 'I' i teksterne understreger den personlige indgangsvinkel. Men det er ikke det første, man hæfter sig ved. For efter den heliumslette 'Futile Devices' blidt åbner ballet, skrotter Sufjan Stevens nemlig sin karakteristiske folkpop til fordel for heftige og hektiske, episke ekskursioner ind i computerens digitale særverden. Om end de signatur-agtige småsymfoniske fløjte- og blæserarrangementer puster liv og luft i flertallet af de 11 stort tænkte og mesterligt forløste kompositioner.

De gode melodier er fortsat spredt gavmildt ud over albummets 75 minutter, men det kræver en indsats at vikle dem ud af kompositionernes filtrede garnnøgle. For ikke alene kæmper sangenes jegfortæller med sig selv og kærligheden; i musikken battler Stevens også om opmærksomheden mod flossede beats og pibende og knirkende computerlyde i et 'mand vs. maskine'-opgør.

På mange måder minder det om, da The Flaming Lips sidste år vaskede tavlen ren med det obskurt skurrende 'Embryonic'. Bortset fra at melodilinjerne her er meget nemmere at få øje på – og endnu bedre.


Brugerne mener:




  
 
Kommentarer
Asker Bryld Staunæs

Glæder mig til at høre den! :D

Matias Milling

Det skal du også, det er skide godt!

Claus Stadel

Den bliver man vist nød til at have fat i.

Benjamin Krog

Avs, hvor er det godt! Har hørt det i gennem to gange nu og er voldsomt imponeret over både arrangementer, stemninger og melodier

Anders Baad Mai

Et album der ikke "bare" kan køre i baggrunden. Det kræver din udelte opmærksomhed; her især det 25 min lange slutnummer "Impossible Soul". Fantastisk. Sufjan Stevens har gjort det igen:-)

Annah Ritah S.

Yo!.. har købt det, lyttet til det, filosoferet det med min umiddelbart " hjerne " ..

folket derude har ret !! .. Sufjan Stevens har virkelig fået hans lyd til at komme på et højre neaveu.. hans lange numre får en til virkelig at forstå " det "

Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
Spot Festival: Publikums yndlingskoncerter 06/05