Eric Gadd – soul uden saft

  • Print
Kunstner
Eric Gadd
Titel
Rise Up
Selskab
Copenhagen
Hent albummet:
TDC Play

Det er en vaskeægte soultitel, Eric Gadd har forsynet sit nye album med. 'Rise Up' klinger af både stolthed, passion og hævede knytnæver, og den bringer mindelser om genrens storhedstid i 60'erne og 70'erne, hvor soul både gnistrede og groovede, og hvor dens som regel sorte udøvere og kernelyttere for alvor havde noget på spil.

Sådan forholder det sig ikke just med den svenske veteran, som snarere gør sig i skræddersyet elegance og disciplineret vellyd. Falsetstemmen og de smækre arrangementer sidder i skabet som hos det åbenlyse forbillede Prince. Men det er en Prince uden hverken den saftige sex eller den lillaklædte ekstravagance, og der er ikke meget andet end glatte og fnugfri lydbilleder til pæne parmiddage at komme efter på 'Rise Up'. På den to år gamle forgænger sang Eric Gadd for en gangs skyld på modersmålet, og det fik en mere personlig stemme frem i sangene, men denne gang er sproget atter engelsk.

Det er alt sammen dygtigt udført, og sange som 'Farewell, Michelle' og 'Why Did You Kill Me' er ganske veloplagte popøjeblikke. Men man bliver sjældent rørt af Eric Gadds luksussoul, der lyder mere af stivede pressefolder og håndsyede sko end af de vidnesbyrd om levet liv og kvæstet kærlighed, den bedste soul som regel er rundet af. Det gælder også 'Rise Up', der trods sin opsætsige titel sidder mageligt i sin designerstol.


Brugerne mener:




  
Eksterne links
 
Hold øje med Eric Gadd Mere om Eric Gadd
Kommentarer
Morten Fjord Stengaard

Ja, må indrømme at jeg er enig med anmelder. Ikke megen bid i det album. Alt er flot produceret - ikke en lyd sidder forkert. Blot kedeligt og uden intensitet og mod. Eneste rigtige lækre track der rører mig, er 'It Matters'.

Nikolaj Nielsen

Hej
Synes 2 stjerner er lidt fedtet. Er på en 3-4 stykker. Forventningerne er høje, men reelt set er der de 3-4 fuldfede soul/pop numre på denne som på alle andre EG udvivelser: Cant wait, Rise up, Why did you kill me etc.
Forskellen til idag er bare at hans management og markedsføring er helt i skoven. Dvs. han får ikke airplay som i 90rne og det var en velbevaret hemmelighed at han spillede live i Tisvilde i sommer og senste på Jazzhouse i går aftes. En koncert som iøvrigt beviste at han er bedst live. Det undrer mig ret meget at man ikke en gang kan se det på hans hjemmeside + hans kommede koncerter i Århus og Helsingør.
Enig i at Why did you kill me er nok det bedste nummer på denne skive.

For at deltage i debatten skal du være logget ind som bruger. Log ind øverst på siden til venstre, eller opret en profil her.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
Breakin' Sound 2012: De 10 mest lovende nye udenlandske navne  11/01
30 album du skal glæde dig til 17/01
Guide: Hele historien om Lana Del Rey i 10 trin 20/01
Guide: Modeugefester uden gæstelister 31/01
Se billeder fra Soundvenue x 55DSL Fashion Week Party på Charlottenborg 04/02