Gold Soundz er da et pissefedt nummer. Til gengæld forstå...

Hej Synes 2 stjerner er lidt fedtet. Er på en 3-4 stykke...

Ja patetisk er vist ikke det korrekte ord at bruge i den...

Jeg kunne godt tænke mig at få nallerne i et par billette...

- og glemte lige, du kan fange mig på 26793500

Jeg er stadig interreseret i nogle der har en enkelt eels...


Soundvenue Kalender powered by DSB WildCard
3. september 2010
Jonathan Johansson
  • Lille Vega | København V
    20:00 | Entré: 130 kr.
Rufus Spencer - Fairbar/Klostertorvet
Nina Bang - Folkets Klub

Eagle Seagull – uoriginale tricks

  • Print
Kunstner
Eagle Seagull
Titel
The Year of the How-To-Book
Selskab
PIAS/VME

Andet album fra Eagle Seagull fra Nebraska, USA blafrer gådefuldt i en tåge af stilforvirring. Hvordan skaber man voluminøst prægtig musik a la Arcade Fire? Nemt, vi laver bare nogle sange sovset ind i strygere. Men skal der ikke også være noget at danse til? No problem, lad os bare lave nogle bastunge numre med råbende omkvæd. Der er alligevel ikke nogen, der kan høre forskel på Franz Ferdinand og Bloc Party. Er det virkelig nok til at sælge det? Nej, lad os få skrevet en pressemeddelelse der betoner, hvor lidt musikken lyder som noget andet hørt nogensinde før.

Eagle Seagull er fløjet ind for at redde verden, og for at dække over de mest åbenlyst uoriginale tricks er deres album fuld af pseudo-intellektuelle tekster, der burde kunne få ethvert normalt tænkende menneske til at græmme sig. Hvad siger du for eksempel til titler som 'You're the Reason Why I'm Afraid to Die' og 'I Don't Believe in Wars But I Do Believe in Uniforms'? Jeg mener, hvem tænker eller snakker så spekulativt kryptisk? Det føles lidt som den der elev i filosofitimen, der altid sagde noget komplet nonsens uden selv at forstå, hvad hjernen havde kludret sammen.




Shop - Shoe The Bear 'Lumberjack Crazy Horse Tartan'
Hold øje med Eagle Seagull

Mere om Eagle Seagull

 
Anmeldelser
 
Kommentarer
For at deltage i debatten skal du være logget ind som bruger. Log ind øverst på siden til venstre, eller opret en profil her.
Twin Sister 'Vampires With Dreaming Kids/Colour Your Life'  I dag
Robyn 'Body Talk Pt. 2'  I dag
Philip Selway 'Familial'  I går
Sufjan Stevens 'All Delighted People'  I går
Land of Talk 'Cloak and Cipher'  Onsdag
Arcade Fire 'The Suburbs' 30/07
Danger Mouse & Sparklehorse 'Dark Night of the Soul' 09/07
Mount Kimbie 'Crooks & Lovers' 21/07
Vinnie Who 'Then I Met You' 27/08
M.I.A. '/\/\ /\ Y /\' 12/07
RECession er klar med årets program

Den århusianske festival slår til oktober for ottende gang dørene opfor blandt andre svenske Familjen og engelske Marc Almond.

  • 11:30
Pitchfork kårer 90'ernes bedste sange

Det indflydelsesrige amerikanske musiksite har netop sluppet en liste over 90'ernes 200 bedste sange.

  • 10:41
September måneds fedeste koncerter

Efteråret er officielt sparket i gang, men heldigvis lurer en bunke seje koncerter rundt om hjørnet. Se hvilke, du ikke må misse her.

Band of Horses: »Vi er vokset gigantisk det sidste år«

I morgen får århusianerne fornøjelsen af Band of Horses, når gruppen indtager Voxhall. Læs interview med forsanger Ben Bridwell som opvarmning til koncerten.

Twin Sister 'Vampires With Dreaming Kids/Colour Your Life'

Amerikanske Twin Sisters to ep'er gør det let at glæde sig til deres debutalbum. Og svært at vente.

  • I dag
Robyn 'Body Talk Pt. 2'

Trods sin høje udgivelsesfrekvens holder Robyn stadig et fint niveau med endnu en omgang stærk og sødmefuld pop.

  • I dag
Philip Selway 'Familial'

Den skaldede Radiohead-trommeslagers debut er mestendels middelmådigt. Men at han har en følsom singer/songwriter i sig, må have taget røven på de fleste.

  • I går
Sufjan Stevens 'All Delighted People'

Sufjan Stevens imponerer med en både ængstelig og sjældent opfindsom, timelang ep uden livrem og seler.

  • I går
Band of Horses – kød- og kartoffelrock til folket

Næste kapitel i romancen mellem Band of Horses og Danmark udspillede sig på et proppet Voxhall, der havde været udsolgt i flere måneder.

  • I går
I Got You on Tape – i mørkerockens faste jerngreb

I Got You on Tape leverede en solid koncert og manifesterede endnu engang, at deres plads på den danske musikscene er særdeles velfortjent.

  • Onsdag
Hot Chip – afbrudt ekstase

Da de britiske electropoppere indtog scenen på et udsolgt Store Vega, var der lagt op til en fest – med alt hvad det indebærer.

  • 28/08
Suicide – kunsten at stoppe mens legen er god

De aldrende protopunkeres koncert var en blandet fornøjelse, der kun i momenter levede op til duoens legendariske ry.

  • 28/08

High 5 - uge 35
01. Giana Factory

Dive

more
02. Interpol

Lights

more
03. Robyn

Hang With Me

more
04. Chimes & Bells

Reasons

more
05. Röyksopp

The Drug

more
Contenders
Fever Ray

Mercy Street (Peter Gabriel-cover)

more
Treefight For Sunlight

What Became of You and I?

more
The Dead Weather

Rolling in on a Burning Tire

more
Small Black

Photojournalist

more
Lucy Love

Poison

more
Vind Volbeats nye album
Vind Volbeats nye album

Vind metalkvartettens nye album 'Beyong Hell/Above Heaven'.

Vind billetter til When Saints Go Machine
Vind billetter til When Saints Go Machine

Vind billetter til en valgfri koncert på bandets efterårsturné.

Vind Klaxons' nye album
Vind Klaxons' nye album

Briterne er endelig tilbage med albummet 'Surfing the Void'.