Arctic Monkeys – i den rigtige retning

  • Print
Kunstner
Arctic Monkeys
Titel
Humbug
Selskab
Domino/Playground
Hent albummet:
TDC Play

Håret er blevet længere. Musklerne er blevet større. Og på deres tredje album er Arctic Monkeys også vokset musikalsk. De nye numre er stadig spækket med huggende guitarer og hyppige rytmeskift – og det er selvfølgelig stadig ekstremt melodiøst. Men Sheffield-drengenes ærkebritiske udtryk er nu blevet udvidet takket være en mere støvet og stenet rocklyd, der stammer fra amerikanske Josh Homme, frontfigur i Queens of the Stone Age. I sit studie i den californiske ødemark har han været den primære producer, og opholdet i den golde ørken har langt hen ad vejen været frodigt for de fire polar-aber.

Energien er bibeholdt, men den er knapt så kåd som tidligere, hvilket har gjort det hele mindre stakåndet og mere velovervejet. Der er nu tid til at trække vejret, som i 'Potion Approaching' der midtvejs både skifter gear og skifter det gennemgående guitarriff ud med en tung basgang og uhh-uhh-kor. Og så er teenage-teksterne om at score på dansegulvet afløst af mere sammenbidte og småsyrede sangforedrag. Denne nytilkomne modenhed klæder uden tvivl bandet, og virker som et skridt i den rigtige retning – men der mangler lige det sidste, før de når helt i mål, på trods af stærke udbrudsforsøg undervejs som for eksempel 'Crying Lightning'.

De James Ford-producerede 'Cornerstone' og 'Secret Door' skiller sig desuden ud. For selvom de to beslægtede ballader er skabt med traditionsbundne toner, så tårner de sig op som tidløs popmusik, der kun bliver bedre af, at Alex Turner crooner sig igennem på ungdommelig Morrissey-manér. 'Humbug' fremstår derfor en anelse polariseret mellem den tungere fuldblodsrock og den lette, ubesværede 60'er-pop a la sidste års sideprojekt The Last Shadow Puppets. Men modningsprocessen er i gang. Så må mesterværket komme næste gang, når bandet er fuldt udvokset.


Brugerne mener:




  
 
Kommentarer
Rune Hausner

Jeg er ornligt skuffet.
Uden den rapkæftede og speedsnakkende vokal og drengerøvsattituden er Arctic Monkeys reduceret til et hvilket som helst andet fritidsrockband nede fra musikskolen - dog i en vanvittigt flot produktion.

Pernille Jensen

Noooo, Rune! Mener du helt seriøst at du gerne ville have haft en tredje plade i præcis samme tråd som de to forrige? Jeg synes den nye lyd passer dem godt og har - modsat anmelderen - ikke noget imod blandingen af tungere sange med det mere melodiøse. Lyder i hvert fald som om niveauet i din musikskole er temmelig sejt, hvor ligger den?

Alexander Julin

I like, men tror albummet kræver en del af min tid.

Rune Hausner

>Pernille: Generelt synes jeg ikke at der er noget specielt interessant tilbage, og sidder med følelsen at jeg virkelig har hørt det mange gange før. Kun Pretty Visitors synes rigtig interessant. Jeg beklager..

For at deltage i debatten skal du være logget ind som bruger. Log ind øverst på siden til venstre, eller opret en profil her.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
Breakin' Sound 2012: De 10 mest lovende nye udenlandske navne  11/01
30 album du skal glæde dig til 17/01
Guide: Hele historien om Lana Del Rey i 10 trin 20/01
Guide: Modeugefester uden gæstelister 31/01
Se billeder fra Soundvenue x 55DSL Fashion Week Party på Charlottenborg 04/02