Troels Abrahamsen – af med kasketterne og af med hatten

  • Print
Kunstner
Troels Abrahamsen
Titel
WHT
Selskab
Blck/Sony
Hent albummet:
TDC Play

Kær kunstner har mange dæknavne. SuperTroels. Mockin' Bird. I Know That You Know. Produktiv kan man også bare kalde Troels Abrahamsen.

På sit nye soloalbum har han for første gang selv lagt navn til og altså smidt sine forskellige kasketter. Og det bør man tage hatten af for. Resultatet er nemlig hans hidtil bedste side- og soloprojekt.

Vi kommer med en tur i maskinparken endnu en gang i form af massiv maskinel musik inspireret af tech-house og minimal, med Veto-frontfigurens velkendte vokal i front for kantede synthfigurer og byger af beats. Men flere ting er ændret – og de fleste til det bedre.

Tonen blevet mere melankolsk og original på grund af en større selvstændighed. Abrahamsens rytmiske rundgange er blevet mere gennemførte, og sangene har fået et større personligt præg end tidligere, hvor de lidt for ofte lød som skitser og stiløvelser, og hvor teknologien lidt for ofte gik hånd i hånd med monotonien.

Der er ingen af de stiliserede energiudladninger, der er Vetos store styrke. Her er ærindet mere afdæmpet. Nøglenumrene er uden tvivl 'End Scene', 'Switch It Off' og det carpe diem-agtige 'Nothing Comes to Those Who Wait' – electroballader der både holder tempo og holder 100. Her lykkes det Abrahamsen at finde ind til kernen af sit soloudtryk, mens det bliver lidt for stramt og sterilt andre steder. Men selvom han stadig laver højteknologisk musik, så er det nu med en tekst- og melodimæssig dybde, så man både kan danse til det og tænke over det. Med eller uden kasket.


Brugerne mener:




  
 
Kommentarer
Alexander Julin

Jeg synes generelt numrene på WHT er af en rimelig høj kreativitet og kvalitet. Jeg ville klart give det en ekstra stjerne, synes virkelig hans udvikling mod den organiske lyd er flot. Hans lyd er sin egen.

Karen Ina Bruhn

Jeg er enormt enig med Alexander - hans lyd har altid været så utroligt original, at hans udvikling i den her mere "organiske" retning kun kan være fantastisk.. Det er svært helt at beskrive hans lyd, uden at bruge alt for mange store og sværmeriske ord, men det er måske ik helt så tosset.. Simpelt er ik altid bedst..

For at deltage i debatten skal du være logget ind som bruger. Log ind øverst på siden til venstre, eller opret en profil her.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
Breakin' Sound 2012: De 10 mest lovende nye udenlandske navne  11/01
30 album du skal glæde dig til 17/01
Guide: Hele historien om Lana Del Rey i 10 trin 20/01
Guide: Modeugefester uden gæstelister 31/01
Se billeder fra Soundvenue x 55DSL Fashion Week Party på Charlottenborg 04/02