Decorate. Decorate. – 80'erne frosset ned

  • Print
Kunstner
Decorate. Decorate.
Titel
Instructions
Selskab
A:Larm
Hent albummet:
TDC Play

Sommer og sol er lige om hjørnet. I hvert fald ifølge kalenderen. Men ikke ifølge Decorate. Decorate. I deres verden er det vinter året rundt. Og den danske kvintets debutalbum inspirerer på ingen måde til hverken beachvolley eller andre feststemte fællesaktiviteter. Til gengæld er det et sikkert hit, hvis man befinder sig på et koldt gulv i selskab med ingen andre end en flaske rødvin, et par stearinlys og nogle Strunge-digte.

Varebetegnelsen er postpunk, goth-, støj- og synthrock, og det er meget 80'er-inspireret. For meget, rent ud sagt. Men selvom det er ambitiøst og alvorligt, er 'Instructions' også andet end en instruktionsbog for, hvordan man svælger i sortsyn og selvpineri. Albummet indeholder nemlig også ganske gode sange. På 'Pleasure' og '2000 Needles' formår bandet for eksempel at kombinere de nedtrykte vers med opløftende omkvæd. 'Surname' og 'Europe Has No Heart', som begge lyste op på den to år gamle debut-ep 'Normandie', optræder også her. Men selvom sangene har fået en ansigtsløftning, så virker det malplaceret at inkludere dem igen så lang tid efter.

Forsanger Asbjørn Auring Grimms dybe Paul Banks-agtige røst kan han ikke løbe fra. Men det virker faktisk som om, at bandet har forsøgt at lægge lidt afstand til forudsigelige forbilleder som Interpol, Editors, The Cure, The Mission/Sisters of Mercy og så videre. Men Decorate. Decorate. mangler nogle melodier, der kan sætte gang i blodomløbet og tø de frosne skæringer lidt op.


Brugerne mener:




  
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
Spot Festival: Publikums yndlingskoncerter 06/05