The Rakes – Strokes med britisk accent

  • Emil B. Spangenberg
  • 2. april 2009
  • Print
Kunstner
The Rakes
Titel
Klang
Selskab
V2/Cooperative/Bonnier Amigo
Hent albummet:
TDC Play

Der er smæk på helt fra start på The Rakes tredje album 'Klang'. Smæk på den der fandenivoldske måde med hidsige, hakkende guitarer, pumpende bas, stramme trommer og en vokalpræstation, der ligger helt i toppen af den flabede attitude-skala.

The Rakes (med dansk trommeslager i øvrigt) kommer ud af den britiske bølge, der fra 2004 skyllede ind over rockverdenen med bands som Maxïmo Park og Bloc Party. Bands for hvem der ikke var den store forskel på rockklubben og dansegulvet, hvor storbyen er omdrejningspunktet, og hvor den kommercielle britiske rocklyd fra 90'erne ikke fornægter sig. 'Klang' følger op på den voldsomt populære 'Ten New Messages' fra 2007, og mange steder lyder The Rakes i dag, som The Strokes gjorde for fem år siden – bare med britisk accent. Stramme og enkle tracks med gennemgående tostemmige guitarfigurer og en bas, der pisker vers og omkvæd sammen i et hæsblæsende tempo.

Der er absolut ikke skidt. Men når bund og fundament er så stramt skruet sammen, og konceptet skåret så skarpt, så hviler der et stort ansvar på melodierne. Og her mangler The Rakes lige det sidste. Numre som 'That's the Reason' og 'Shackleton' sidder i skabet, men der er desværre lidt for langt imellem de numre, som virkelig tager fat om lytteren. Tekstuniverset er modsat helt igennem fremragende. Humoristisk, ironisk og dejligt causerende over hverdagens (og rockstjernens) trivialiteter.


Brugerne mener:




  
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
Spot Festival: Publikums yndlingskoncerter 06/05