øhm, 9 ud af 10. Ikke kun 9 mennesker i verden.

Gold Soundz er da et pissefedt nummer. Til gengæld forstå...

Hej Synes 2 stjerner er lidt fedtet. Er på en 3-4 stykke...

Jeg kunne godt tænke mig at få nallerne i et par billette...

- og glemte lige, du kan fange mig på 26793500

Jeg er stadig interreseret i nogle der har en enkelt eels...


Soundvenue Kalender powered by DSB WildCard
3. september 2010
Jonathan Johansson
  • Lille Vega | København V
    20:00 | Entré: 130 kr.
Rufus Spencer - Fairbar/Klostertorvet
Nina Bang - Folkets Klub

The Bees - gode vibrationer i saunaen

  • Anders Buhl
  • 26. marts 2007
  • Print
Kunstner
The Bees
Titel
Octopus
Selskab
EMI

Det sker en sjælden gang, at man lytter til noget, der lyder helt anderledes. Som måske har elementer af kendte genrer og bands, men som blander det hele sammen på en ny og kreativ måde. Sådan er det med The Bees fra den engelske ø Isle of Wight.

Bandet valgte som optakt til indspilningen af albummet at bygge deres eget studie i ren fyrretræ, så det mere minder om en finsk sauna end et lydstudie. Her har de i selskab med gamle vintageinstrumenter og mærkelige dimser fra 60'erne og 70'erne i ro og mag kunne gå og rode med det, der nu er blevet deres tredje album.

Der serveres en perlerække af små sange, der alle har det til fælles, at de emmer af gode vibrationer og overskud. Pladen åbner med singlen 'Who Cares What the Question Is?', en rigtig boogie-woogie blues, der ligger og vugger derudaf, kører direkte over i dub-genren og ender i charmerende sydlandsk soul med 60'er lyd og Bob Marley-referencer.

Der er så meget sommer og lejrbål over pladen, at det er umuligt ikke at blive fuldstændig forført. Der er kælet for alle detaljer, og man mærker tydelig den gode stemning, det nye studie har kastet over bandet.
Med denne plade er foråret for alvor skudt i gang. Jeg kan sgu ikke vente til at få fyret op i grillen.




Shop - Aiaiai 'Iphone Skin
Hold øje med The Bees

Mere om The Bees

Nyheder
 
Features
Anmeldelser
 
Kommentarer
For at deltage i debatten skal du være logget ind som bruger. Log ind øverst på siden til venstre, eller opret en profil her.
Twin Sister 'Vampires With Dreaming Kids/Colour Your Life'  I dag
Robyn 'Body Talk Pt. 2'  I dag
Philip Selway 'Familial'  I går
Sufjan Stevens 'All Delighted People'  I går
Land of Talk 'Cloak and Cipher'  Onsdag
Arcade Fire 'The Suburbs' 30/07
Danger Mouse & Sparklehorse 'Dark Night of the Soul' 09/07
Mount Kimbie 'Crooks & Lovers' 21/07
Vinnie Who 'Then I Met You' 27/08
M.I.A. '/\/\ /\ Y /\' 12/07
RECession er klar med årets program

Den århusianske festival slår til oktober for ottende gang dørene opfor blandt andre svenske Familjen og engelske Marc Almond.

  • 11:30
Pitchfork kårer 90'ernes bedste sange

Det indflydelsesrige amerikanske musiksite har netop sluppet en liste over 90'ernes 200 bedste sange.

  • 10:41
September måneds fedeste koncerter

Efteråret er officielt sparket i gang, men heldigvis lurer en bunke seje koncerter rundt om hjørnet. Se hvilke, du ikke må misse her.

Band of Horses: »Vi er vokset gigantisk det sidste år«

I morgen får århusianerne fornøjelsen af Band of Horses, når gruppen indtager Voxhall. Læs interview med forsanger Ben Bridwell som opvarmning til koncerten.

Twin Sister 'Vampires With Dreaming Kids/Colour Your Life'

Amerikanske Twin Sisters to ep'er gør det let at glæde sig til deres debutalbum. Og svært at vente.

  • I dag
Robyn 'Body Talk Pt. 2'

Trods sin høje udgivelsesfrekvens holder Robyn stadig et fint niveau med endnu en omgang stærk og sødmefuld pop.

  • I dag
Philip Selway 'Familial'

Den skaldede Radiohead-trommeslagers debut er mestendels middelmådigt. Men at han har en følsom singer/songwriter i sig, må have taget røven på de fleste.

  • I går
Sufjan Stevens 'All Delighted People'

Sufjan Stevens imponerer med en både ængstelig og sjældent opfindsom, timelang ep uden livrem og seler.

  • I går
Band of Horses – kød- og kartoffelrock til folket

Næste kapitel i romancen mellem Band of Horses og Danmark udspillede sig på et proppet Voxhall, der havde været udsolgt i flere måneder.

  • I går
I Got You on Tape – i mørkerockens faste jerngreb

I Got You on Tape leverede en solid koncert og manifesterede endnu engang, at deres plads på den danske musikscene er særdeles velfortjent.

  • Onsdag
Hot Chip – afbrudt ekstase

Da de britiske electropoppere indtog scenen på et udsolgt Store Vega, var der lagt op til en fest – med alt hvad det indebærer.

  • 28/08
Suicide – kunsten at stoppe mens legen er god

De aldrende protopunkeres koncert var en blandet fornøjelse, der kun i momenter levede op til duoens legendariske ry.

  • 28/08

High 5 - uge 35
01. Giana Factory

Dive

more
02. Interpol

Lights

more
03. Robyn

Hang With Me

more
04. Chimes & Bells

Reasons

more
05. Röyksopp

The Drug

more
Contenders
Fever Ray

Mercy Street (Peter Gabriel-cover)

more
Treefight For Sunlight

What Became of You and I?

more
The Dead Weather

Rolling in on a Burning Tire

more
Small Black

Photojournalist

more
Lucy Love

Poison

more
Vind Volbeats nye album
Vind Volbeats nye album

Vind metalkvartettens nye album 'Beyong Hell/Above Heaven'.

Vind billetter til When Saints Go Machine
Vind billetter til When Saints Go Machine

Vind billetter til en valgfri koncert på bandets efterårsturné.

Vind Klaxons' nye album
Vind Klaxons' nye album

Briterne er endelig tilbage med albummet 'Surfing the Void'.