Gold Soundz er da et pissefedt nummer. Til gengæld forstå...

Hej Synes 2 stjerner er lidt fedtet. Er på en 3-4 stykke...

Ja patetisk er vist ikke det korrekte ord at bruge i den...

Jeg kunne godt tænke mig at få nallerne i et par billette...

- og glemte lige, du kan fange mig på 26793500

Jeg er stadig interreseret i nogle der har en enkelt eels...


Soundvenue Kalender powered by DSB WildCard
3. september 2010
Jonathan Johansson
  • Lille Vega | København V
    20:00 | Entré: 130 kr.
Rufus Spencer - Fairbar/Klostertorvet
Nina Bang - Folkets Klub

Someone Still Loves You Boris Yeltsin - knuselskelig sommerpop

  • Jakob Rom Johansen
  • 27. oktober 2006
  • Print
Kunstner
Someone Still Loves You Boris Yeltsin
Titel
Broom
Selskab
Polyvinyl/Dotshop.se

Hvis der er nogen som helst retfærdighed til i verden, bliver Missouri-bandet med det besynderlige navn Someone Still Loves You Boris Yeltsin en kæmpe succes. Her er virkelig et band, der rammer plet med smånaive og nedbarberede sange pakket ind i en særdeles smuk instrumentering.

Sjældent har et popalbum været så knuselskeligt som 'Broom', og det bedste af det hele er, at Missouri-knægtene bare ryster den ene gode melodi efter den anden af sig. Det er langt fra nogen musikalsk revolution, men bare hamrende charmerende, og det er svært at fremhæve højdepunkter, for de snubler nærmest over hinanden. Ligesom The Shins, der fik god succes for et par år siden, gør SSLYBY sig i den solbeskinnede 60'er-inspirerede poprock, men Boris Jeltsin-elskerne er lige en smule mere udsyrede i de fuzzede guitarer end The Shins.

'Broom' er et dejlig solbeskinnet popalbum med en frisk energi, hooks en masse og lækker akusitisk guitar og pianospil, som nogle af de bærende elementer. Sangerne Philip Dickey og John Cardwell brillerer med nær perfekte duetter, og flere steder flettes et fremragende baggrundskor også ind i mikset.

Det er stærkt, for kraftig varme breder sig fra albummet og går direkte ind i hjertekulen. Tekstmæssigt handler det om kærlighed, og ligesom musikken er det noget, der er hørt før. Men det er bare så fandens godt, at man skal være en decideret kold skid for ikke at nynne med.



Eksterne links

Shop - Aiaiai 'Iphone Skin
Hold øje med Someone Still Loves You Boris Yeltsin

Mere om Someone Still Loves You Boris Yeltsin

Anmeldelser
 
Kommentarer
For at deltage i debatten skal du være logget ind som bruger. Log ind øverst på siden til venstre, eller opret en profil her.
Twin Sister 'Vampires With Dreaming Kids/Colour Your Life'  I dag
Robyn 'Body Talk Pt. 2'  I dag
Philip Selway 'Familial'  I går
Sufjan Stevens 'All Delighted People'  I går
Land of Talk 'Cloak and Cipher'  Onsdag
Arcade Fire 'The Suburbs' 30/07
Danger Mouse & Sparklehorse 'Dark Night of the Soul' 09/07
Mount Kimbie 'Crooks & Lovers' 21/07
Vinnie Who 'Then I Met You' 27/08
M.I.A. '/\/\ /\ Y /\' 12/07
RECession er klar med årets program

Den århusianske festival slår til oktober for ottende gang dørene opfor blandt andre svenske Familjen og engelske Marc Almond.

  • 11:30
Pitchfork kårer 90'ernes bedste sange

Det indflydelsesrige amerikanske musiksite har netop sluppet en liste over 90'ernes 200 bedste sange.

  • 10:41
September måneds fedeste koncerter

Efteråret er officielt sparket i gang, men heldigvis lurer en bunke seje koncerter rundt om hjørnet. Se hvilke, du ikke må misse her.

Band of Horses: »Vi er vokset gigantisk det sidste år«

I morgen får århusianerne fornøjelsen af Band of Horses, når gruppen indtager Voxhall. Læs interview med forsanger Ben Bridwell som opvarmning til koncerten.

Twin Sister 'Vampires With Dreaming Kids/Colour Your Life'

Amerikanske Twin Sisters to ep'er gør det let at glæde sig til deres debutalbum. Og svært at vente.

  • I dag
Robyn 'Body Talk Pt. 2'

Trods sin høje udgivelsesfrekvens holder Robyn stadig et fint niveau med endnu en omgang stærk og sødmefuld pop.

  • I dag
Philip Selway 'Familial'

Den skaldede Radiohead-trommeslagers debut er mestendels middelmådigt. Men at han har en følsom singer/songwriter i sig, må have taget røven på de fleste.

  • I går
Sufjan Stevens 'All Delighted People'

Sufjan Stevens imponerer med en både ængstelig og sjældent opfindsom, timelang ep uden livrem og seler.

  • I går
Band of Horses – kød- og kartoffelrock til folket

Næste kapitel i romancen mellem Band of Horses og Danmark udspillede sig på et proppet Voxhall, der havde været udsolgt i flere måneder.

  • I går
I Got You on Tape – i mørkerockens faste jerngreb

I Got You on Tape leverede en solid koncert og manifesterede endnu engang, at deres plads på den danske musikscene er særdeles velfortjent.

  • Onsdag
Hot Chip – afbrudt ekstase

Da de britiske electropoppere indtog scenen på et udsolgt Store Vega, var der lagt op til en fest – med alt hvad det indebærer.

  • 28/08
Suicide – kunsten at stoppe mens legen er god

De aldrende protopunkeres koncert var en blandet fornøjelse, der kun i momenter levede op til duoens legendariske ry.

  • 28/08

High 5 - uge 35
01. Giana Factory

Dive

more
02. Interpol

Lights

more
03. Robyn

Hang With Me

more
04. Chimes & Bells

Reasons

more
05. Röyksopp

The Drug

more
Contenders
Fever Ray

Mercy Street (Peter Gabriel-cover)

more
Treefight For Sunlight

What Became of You and I?

more
The Dead Weather

Rolling in on a Burning Tire

more
Small Black

Photojournalist

more
Lucy Love

Poison

more
Vind Volbeats nye album
Vind Volbeats nye album

Vind metalkvartettens nye album 'Beyong Hell/Above Heaven'.

Vind billetter til When Saints Go Machine
Vind billetter til When Saints Go Machine

Vind billetter til en valgfri koncert på bandets efterårsturné.

Vind Klaxons' nye album
Vind Klaxons' nye album

Briterne er endelig tilbage med albummet 'Surfing the Void'.