Schneider TM - melodisk rodebunke

  • Print
Kunstner
Schneider TM
Titel
Škoda Mluvit
Selskab
City Slang/V2/Bonnier Amigo

Lige så innovativ og forfriskende den elektroniske scene i Berlin kan virke med både liflig electronica og benhård techno, lige så markant er mængden af mimere, der træder i fodspor på forgængerne og trækker det samlede niveau tilbage mod det jævne. Man kan derfor kun glæde sig over, at Dirk Dresselhaus under sit Schneider TM-alias endnu en gang illustrerer, at hans vandring ud i det store åbne musikalske landskab på én gang er uransagelig og helt hans egen.

Med sit elektroniske koben har han brækket den gamle kiste op med indierock, som han dyrkede den i midt-90'erne i blandt andet duoen Locust Fudge. Det er primært stemningen og melodierne, han jonglerer med. Imens lader han de elektroniske trommer sejle derudaf, perkussionarrangerede samples krible om kap i baggrunden og klangene fra den akustiske guitar lette som en tåge og samle udtrykket i et forunderligt parløb med hans afsøgende drilske vokal.

Alt fra lalleglade rim til decideret smukke og magisk, melodiske sange med tankevækkende strofer løfter sig fra den rodebunke, som albummet i høj grad også kan betegnes som. Det er forfriskende og på meget få måder som noget andet.


Brugerne mener:




  
Eksterne links
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
Spot Festival: Publikums yndlingskoncerter 06/05