Franz Ferdinand - generøs underholdning

  • Jeppe Kiel Revsbech
  • 28. november 2005
  • Print
Kunstner
Franz Ferdinand
Titel
Franz Ferdinand
Selskab
Domino/Playground

Fire og en halv times Franz Ferdinand. De fire sympatiske og succesfulde skotter har ikke sparet på filmrullerne på denne deres første band-dvd. Med blandt andet to fuldlængders koncerter fra henholdsvis London og San Francisco, en omfattende tour-dokumentar, forskellige karaoke-versioner og en kavalkade af de bedste live-stunder fra gruppens foregående turné, er der så rigeligt at se på, hvis man ikke kan få nok af Franz Ferdinand.

Hovedparten af materialet på dvd'en, som blot hedder 'Franz Ferdinand', er hentet fra den massive turnévirksomhed, Alex Kapranos, Nick McCarthy, Bob Hardy og Paul Thomson udøvede i kølvandet på deres storsælgende albumdebut, 'Franz Ferdinand', fra 2004. Turné-dokumentaren følger Ferdinand'erne 'on the road' og portrætterer på fortrinlig vis fire jordnære fyre, der ikke sådan lader sig dupere over, at de pludselig er feterede rockstjerner. Optagelsen fra især bandets koncert på Brixton Academy i London fungerer ligeledes efter hensigten; man sidder og får lyst til at opleve skotterne i levende live i den nærmeste stadionarena.

Til gengæld kan man ikke lade være med at mukke lidt over, at der kun er blevet plads til to numre fra Franz Ferdinands aktuelle album, You Could Have It So Much Better', men det siger vel sig selv, når dvd-materialet er optaget, før den udkom. Underholdning er der dog rigeligt af, hvis du er til de skotske hertuger.


Brugerne mener:




  
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
Spot Festival: Publikums yndlingskoncerter 06/05