Iggy Pop - stadig vild, vred og vedkommende

  • Stine Agerbæk
  • 12. august 2005
  • Print
Kunstner
Iggy Pop
Titel
A Million in Prizes - The Anthology
Selskab
EMI

Endnu en opsamling fra en bedstefar med rockstjernestatus, og så endda et dobbelt album! Er det virkeligt nødvendigt, tænker man? Men når bedstefaderen er James Osterberg, bedre kendt som Iggy Pop, så er der grund til at ofre opmærksomhed på 'A million in Prizes'.

Hvis man er i tvivl er disc 1 alt, man skal bruge for at bevise det. Først en ordentlig stak numre med the Stooges, hvor Iggy grundlagde myten om sig selv som en vanvittig performer, der skar sig selv til blods på scenen og kickstartede punken før tid. Selv over 30 år efter indspilningen, er det stadig noget af det mest indædte og beskidte, som rocken har at byde på.

Resten af disc 1 er taget fra det kunstneriske højdepunkt for Iggy Pops solokarriere, pladerne 'The Idiot' og 'Lust for Life', der indeholder alt fra kuldslået storbymusik til livskraftige rockbrøl. De blev produceret af David Bowie, der i 1976 hev Iggy ud af tilværelsen som hjemløs narkoman og med til Berlin og bragte Iggy tilbage til de levende - både bogstaveligt og kunstnerisk.

Disc 2 kan man til gengæld godt undvære. Det er en blanding af spøjse duetter og delvist velfungerende solonumre, men det bliver aldrig rigtigt interessant. Denne del af opsamlingen viser, at perioden, der sikrer Iggy Pop en vigtig plads i rockhistorien, ligger før 1978.

Selv om man dermed kun behøver den ene halvdel af albummet, er denne rigeligt med bevis for, at "The godfather of punk" stadig har fortjent opmærksomheden.


Brugerne mener:




  
Eksterne links
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed Søndag
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til Mandag
Spot Festival: Publikums yndlingskoncerter 06/05