The Tough Alliance - elsk at hade dem

  • Kristian Keller
  • 23. maj 2005
  • Print
Kunstner
The Tough Alliance
Titel
The New School
Selskab
Service/Dotshop.se

The Tough Alliance er Sveriges nyeste attitude-pumpede afkom. Med playback koncerter og baseballkøller i hænderne har de udfordret landets publikum til kamp. For de vil gerne være på tværs.

Heldigvis laver duoen musik til at bakke attituden op. Med EP'erne 'Holiday' og 'Make It Happen' skabte de et univers af hoppende elektropop, og beviste hvorfor de var de nye knægte i gaden.

Sammen har Henning Fürst og Eric Berglund nemlig en fandens fængende forståelse for hvad dansable popmusik skal kunne. På albummet er baseballkøllerne udskiftet med pumpende beats, sprød synth og Melodi Grand Prix horn, og så selvfølgelig svenskernes lallende ligeglade og arrogante vokaler. Tænk Miami Vice-temaer med mere punch eller The Knife til 80'er diskobal.

Når The Tough Alliance er gode er de fantastiske, som på singlen 'Koka-Kola Veins', der fint indrammer al duoens attitude og talent. Desværre er svenskerne så glade for formlen, at de fleste sange er skåret lidt for tæt op ad samme skabelon.

Det bliver ganske enkelt for ensformigt i længden, så enten skal duoen tilbage til EP dagene eller også skal de glemme hitformlen og sætte nye dagsordner. Imens vil du elske at hade dem.


Brugerne mener:




  
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed Søndag
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til Mandag
Spot Festival: Publikums yndlingskoncerter 06/05