Sia - sofistikeret sangerinde smyger sig nærmere

  • Simon Brørup
  • 23. april 2004
  • Print
Kunstner
Sia
Titel
Colour the small one
Selskab
Go! Beat! / Universal Island Records Ltd.

Den unge australier har vækket opmærksomheden hos William Orbit og Massive, og har turneret med Zero 7.
Sia er nu klar med opfølgeren fra debuten 'Healing is Difficult' fra 2002. Den har fået titlen 'Colour The Small One', og er en sælsom sammensætning af tyste portrætter, hudløse hymner og velbegavet råkost til det rolige rockhjerte.

Sia, der også har en fortid som backup-sanger hos Jamiroquai, har begået alle pladens 11 numre, med forskellige personer involveret, deriblandt Beck Hansen. Resultatet af deres samarbejde er en god skrøbelig sang med titlen 'Bully'. Udover 'Bully' trækker størstedelen af numrene på et slægtskab til Ani DiFranco, Tori Amos og Jeff Buckley, der rumsterer i det nære fjerne.
Hist og her understøttes pladens grundlæggende akustiske grundtone af afgrænsede programmeringssekvenser - det hverken slører eller distraherer Sia's solide sans for afædmpet intensitet.

Modsat forgængeren fra 2002, er Sia gået mere direkte til selvbekendelse, og har hentet inspiration i personlige kriser og knaster i livet - en sådan kildeanvendelse kan ofte være et vovestykke.
Lykkes det så for Sia at omsætte de dunkle stævnemøder til gedigen og ærlig kunst? Eller bliver det pinible udladninger der går lytteren ram forbi?

I nærværende tilfælde er der absolut flest vedkommende træffere, hvor indhold og udtryk forenes i sofistikerede sange med et usmykket og godt greb i lytteren.


Brugerne mener:




  
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed Søndag
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til Mandag
Spot Festival: Publikums yndlingskoncerter 06/05